Klondike Solitaire (Klasik Solitaire)

Klondike Solitaire, aslında Microsoft tarafından yayınlanan yeni oyunlardan biridir. Ancak, oyun yeni olabilir ancak Klondike terimi kendisi eskiye dayanmaktadır. Klondike, Alaska madencilerinin boş zamanlarında oyunu oynamayı sevdikleri 1900'lerde bilinen bir oyundur. Peki, Klondike Solitaire nasıl oynanır? Gerçekten de bu oyun, o eski madencilerin oynadığı oyunla aynı mıdır? İşte oyunu oynamak için adımlar.

Klondike Solitaire Nasıl Oynanır?

Kartları Doğru Yerleştirme

Klondike oyununu öğrenmek aslında çok da zor değildir. Daha önce hiç oynamamış olsanız bile, önünüzde birisinin oyunu nasıl oynadığını izleyerek kolayca anlayabilirsiniz. Ancak, oyunu oynayabilmeniz her zaman kazanacağınız anlamına gelmez. Evet, bilgisayara karşı oynamak, genellikle başka bir kişiye karşı oynamaktan daha sinir bozucu olabilir.

İlk olarak, masanıza bir kart yerleştirerek başlayabilirsiniz. Ardından, diğer 6 kartı yüzü aşağı şekilde yerleştirirsiniz. Yukarıda bahsedilen altı karttan biri, özellikle ilk olanı, bir kartın yüzü yukarı bakacak şekilde yerleştirilir. Tüm kartlar açık veya yüzü yukarı bakacak şekilde bir sütun oluşturmak için devamlı olarak başka bir yüzü aşağı kart ekleyin.

Eğer doğru talimatları izliyorsanız, yedi kartınız olmalıdır. Unutmayın, ayrıca elinizde toplam 24 kart olduğunu da kontrol etmelisiniz. Elbette, bu kartlar oynanacak kartlardır.

As Kartları

İkinci olarak, yapmanız gereken şey, tüm kartları 4 As farklı kart üzerine yerleştirmektir. Kart istediğiniz zaman çıkabilir ve As'tan Kral'a kadar 4 kart yapmalısınız. Buna bakarken, onu diğer kartların yanına yerleştirin ve başka bir kart eklemeye başlayın. Her sütunun, tip ve renk açısından aynı olmasına dikkat edin.

Yüzü Aşağı Kartları Açma

Eğer yüzü yukarı bakacak kartlar kullanıyorsanız, bu, yüzü aşağı kartları açabileceğiniz anlamına gelir. Diğer Solitaire oyunları gibi, eğer alttaki kartı başarıyla açarsanız, kralı oraya yerleştirerek yeni bir temel açabilirsiniz.

Kartların sırasını bir temelden diğerine taşıyabilirsiniz ve bu, sıranın uzunluğuna bağlı değildir. Bu arada, elinizdeki kartları kullanmak için üst üç kartı alın ve sonra yüzü aşağı çevirin. Sadece en yüksek kartı kullanabileceğinizi unutmayın. Elbette, kullandıysanız, hemen altındaki başka bir kartı kullanabilirsiniz. Bittiğinde, tüm kartları alın ve yeniden başlayın.

Klondike Solitaire, en popüler Solitaire serilerinden biridir ve geniş bir şekilde oynanmaktadır. Boş zamanınızda keyifli vakit geçirmenizi dileriz!

Back to Top